OUDE-EEUWSCHE AVONDBEDE. 323 ’s Konings tweede huwelijk met Prinses Adelheid Emma Wilhelmina Theresia van Waldeck en Pyrmont hereenigde de beide takken van het Huis van Nassau, die der Wal- rams en der Ottoniërs. Toevallig dagteekende de scheiding (1255) ongeveer van het tijdstip, waarop de Roomsch-Koning Willem II vóór zes honderd-en-vijftig jaar zijn naam gaf aan het vlek „die Haghe”, sinds het pronkjuweel van West-Europas duinstreek. Deze hoogst gelukkige verbintenis en de geboorte van Prinses Wilhelmina Helena Pauline Maria, thans onze Souvereine, hebben Nederland behoed voor den overgang in handen eener vreemde dynastie. Terwijl na den dood van ’s Konings derden zoon in Juni 1884 de Oranjestam den kruin schier bladerloos liet hangen, alle kansen van het Koningshuis, evenals vóór honderd jaar bij het Huis Elohenzollern in Pruisen, op één worp stonden blikten tien millioen oogen in Nederland met roerende, angstvallige liefde op de telge, die God aan het Koningspaar en aan Nederland had geschonken. Dat wij zóó onze jonge Koningin volgden, zóó over Haar mogen spreken, is een uiting van dankbaarheid: dankbaarheid jegens hare Ouders Haar Moeder in de eerste plaats, die altijd mét en bij Haar was, Haar met onovertroffen liefde heeft omringd, Haar met wijsheid en onverdroten inspanning voor de regeeringstaak heeft toe gerust; dankbaarheid bovenal jegens God de bron der reinste aandoeningen in het moederhart; jegens God, die het reeds zoo dikwerf dreigende gevaar van uitsterven van het Oranje-Huis nogmaals heeft afgeweerd mét Koningin Wilhelmina: de Koninklijke Beschermvrouw onzer Ver- eeniging, aan Wie wij met geheel de natie onze innigste vereering wijden, Wier regeering onze stoutste verwach tingen gespannen houdt. Geen Harer Koninklijke voorgangers aanvaardde de

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1901 | | pagina 340