324 OUDE-EEUWSCHE AVONDBEDE. regeering onder, gelukkiger omstandigheden dan Zij. Welk een verschil met honderd jaar geleden, toen de Prinses, wier naam ook Koningin Wilhelmina draagt, bad voor het herstel van Nederland en van Oranje Nederland had de Franschen als vrienden en bondge- nooten ingehaald. Hollands natie, misleid door de Regenten, de Hoekschen van de i8de eeuw, die hun gezag wilden stellen voor Oranje, geheel Hollands natie had den goedmoedigen Vorst verlaten, die, niet vrij van het juk der aristocratie, niet geschraagd door een volksvertegenwoordiging tot uitdrukking van de wenschen dér meerderheid, als eerste dienaar van de Republiek, straffeloos en zonder verdediging blootstond aan logen en laster. Bato’s nageslacht ver loochende de deugden van bezadigdheid en van verstandig overleg, waardoor het volkskarakter zich anders zoo gunstig onderscheidde, en bekommerde zich niet meer om ’s Lands onafhankelijkheid, waarvan Hollands muntpenningen het beeld vertoonden, de hand steunende op den Bijbel, met het randschrift, dat sinds 1787 klonk als een bespotting: „Hierop steunen wij, onze vrijheid verdedigen wij”. In de ijzeren armen van de Fransche vrijheidsmaagd gingen Neerlands welvaart, zijn krachtigste zonen, zijn zelfstandig bestaan verloren. De rekening van Neerlands bondgenoot schap met Frankrijk bedroeg aanvankelijk 150 millioen aan oorlogskosten, het verlies van twee gewesten en van een groot deel onzer koloniën, kleeding en onderhoud voor 25000 naakte en hongerende gasten. Ten slotte werd Nederland uitgewischt uit de rij van Europa’s mogendheden En nu nadat Nederland, door schade en schande geleerd, Oranje weer binnenhaalde; nadat Europa aan het Huis van Oranje-Nassau het Koninklijke gezag opdroeg Thans onder den schepter der Koninklijke Jonkvrouwe, die wij gelijktijdig met onze kinderen zagen opgroeien; die wij Hare geloften voor God hoorden afleggen; Wier zilveren

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1901 | | pagina 341