28 DE WORDING EN ONTWIKKELING VAN HET HOF. Aan den schrijver in 1899 welwillend ter inzage verstrekt door Jhr. Mr. Victor de Stuers, waarvoor hier een woord van welgemeenden dank in het belang van deze studie. geregeerd in deze landen, anderdeels had het minder behoefte dan dat van Beijeren aan een vast verblijf met daaraan verbonden gemakkenterwijl dat ten overvloede het verblijf in de erflanden van Henegouwen en het her haaldelijk oorlogvoeren den Henegouwer niet toestonden voortdurend in die Haghe zetel te houden. Hier zij slechts eene tabellarische opsomming gegeven van de bestemming van het overgroot aantal kamers en woningen op het Binnenhof, zooals dit valt vast te stellen met behulp van de rekeningen van de rentmeesters van Noord-Holland, onder wie de administratie van het Hof thuisbehoorde. Voor zooverre het uitvoerbaar scheen, is getracht daarvan een beeld te ontwerpen door gebruikmaking van den plattegrond van het tegenwoordige Binnenhof, J) waarvan hier eene afbeelding op verkleinde schaal wordt bijgevoegd. Op absoluut juiste plaatsaanwijzing mag daarbij nu wel niet gerekend worden, doch is gestreefd naar eene zoo getrouw mogelijke rangschikking, volgens aandachtige studie en vergelijking der aanteekeningen omtrent de onderlinge ligging dier gebouwen. Opmerkelijk veel van de waarheid zal het gegeven beeld niet afwijken. Voor de omgeving van het Binnenhof en de algemeene gesteldheid van het Buitenhof of den Nederhof, is van bestaande hedendaagsche plattegronden gebruik gemaakt, en is de ontworpen schets bijgewerkt en opgemaakt met behulp van uit de rekeningen en van elders verkregen aanteekeningen.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1901 | | pagina 37