88 DE JURISDICTIE-GESCHILLEN, ENZ. b. betalen; de Sociëteit stortte de opbrengst van een en ander ten comptoire van Hollandzij had voorts het beheer over het brandwezen, moest de brandspuiten doen probeeren en stelde den opperbrandmeester aan zij deed in 1678 door den geheelen Haag straatlantaarns plaatsen, behield daarover het toezicht en betaalde er de kosten vande Nieuwe Kerk stond onder haar bestuur en hare leden waren daarvan de kerkmeestersals er gevaar werd gevreesd voor de veiligheid van den Haag beraamde zij de noodige maatregelen voor de bescherming der plaats en nam zelfs, zoo noodig, waardgelders aan v. in 1672 droegen de Staten aan de Sociëteit den last op, om alle boomen op de toegangen naar den Haag te doen omhouwen, omdat men een overrompeling door de Franschen vreesde. Wat de politie op de straten en pleinen en de admini stratie aangaat: in de instructie voor de Burgemeesters van den Haag van 1560 stond, dat Bailluw, Schout, Burgemeesters en Schepenen bevoegd waren om in het algemeen te maken alle keuren en ordonnantiën, de politie en het welvaren van den Haag betreffende, als op den Brandt ende Brandschouwe, de beschouwinge van de Straten, Platen, wateren, weghen, kaden buijten ende binnen den Hage, op Broodt, koorn, vleijsch, visch, Bier, wijn en andere proviande, koopmanschappen, waren, Gewichten ende diergelijeken. Maar eerst de Graaf, later de Stadhouders benevens het Hof en de Grafelijkheids-Rekenkamer spraken daar ook een woord in mede. Bij Placaat van 15 Nov. 1564 verbood Philips II om kuilen te maken, zand te halen, of zoden te steken uijt onzen Plecken van den Hove, Vijverberg, Voorhout in onzen Dorpe van den Hage, om aldaar beesten te weiden om in dezelfde Plecken in onzen vijvere of ter plaatse

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 105