DE JURISDICTIE-GESCHILLEN, ENZ, 109 XIII. Dit alles bij provisie ende totdat nadere ordre bij de Heeren Staten sal zijn ghestelt, ende sullen hiermede cesseeren alle begonnen proceduyren ende processen. Die provisioneele ordre bleef stand houden tot 1765. Zij had twee groote leemten: zij regelde de jurisdictie over de Edelen en Suppoosten (zonder te omschrijven, wie daaronder moesten worden begrepen) en over de handwerk- en neeringdoenden, zonder eenige regeling omtrent personen, die noch tot de eene noch tot de andere cathegorie behoordenen zij noemde een- en andermaal het Hof en de dependentiën daarvan zonder nader te omschrijven welke gronden onder die benaming van dependentiën werden aangeduid. Alvorens echter na te gaan, hoe in die beide leemten de oorsprong der jurisdictie-geschillen tusschen het Hof en den Haagschen Magistraat gelegen is, wil ik mede- deeling doen van een geschil in 1616 tusschen beide colleges ontstaan, dat wel geen jurisdictie-questie betrof, maar toch aantoont, dat men scherper dan vroeger, op op elkanders voorrechten begon toe te zien en dat de Haagsche Heeren het hoofd begonnen op te steken. De arresten van het Hof werden ten uitvoer gelegd op het Groene-Zoodje, een Schavot vóór den Vijverberg opgerichtde Schepenen hadden voor de executie hunner Sententies eene plaats buiten den Haag gelegen, ter zijde van den weg naar Scheveningen. Nu was die Aldus gedaen ende gearresteert in de Vergaderinge van de Ed. Mo. Heeren Staten van Hollandt ende West- vrieslandt, in den Hage op ten 27 dach van September anno 1614.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 126