6 HET HUIS VAN JOHANNES WTENBOGAERT. de Rekenkamer Van Holland. Op 22 Juni 1606 kreeg hij verlof zijn waschhuis te vergrooten, zoodat het over de Beek heensprong, en mocht hij de schoeiing van de Beek vernieuwen. Den 23 Dec. 1611 waren de onkosten door hem aan het huis besteed geklommen tot /'7000, want, behalve het bovengenoemde had hij een put ge maakt, een Vlaamschen gevel aan het huis aangebracht, alles „starck en duyrachtig”, den tuin nieuw omheind en van plantsoen voorzien. De Rekenkamer vergoedde hem die som. x) Volledigheidshalve zij hier nog herinnerd de onjuiste voorstelling reeds door Dr, Rogge 2) en door al het voorgaande weerlegd als of Wtenbogaert zou gewoond hebben in het huis Lange Houtstraat n°. 2, in welken zijmuur een steen was gemetseld met het opschrift: „sustine et abstine. 1609”. Wtenbogaerts lijfspreuk was: „Vi,ve Deo” en in het jaar 1609 woonde hij, zooals is aan getoond op den Hofcingel. Het is bekend, hoe Wtenbogaert bijna onmiddellijk na Oldenbarneveld’s gevangenneming uit ’s-Hage week naar Antwerpen, 28 Aug. 1618. Zijne vrouw Maria bleef voorloopig in het huis met hare zuster, eene nicht, een neefje en een knecht. Op zekeren middernacht in den aan vang van Maart 1619, werden zij op gewelddadige wijze in de rust gestoord. Men liep de voordeur open en klom uit het Achterom over den tuinmuur. Het praatje ging, dat iemand uit het zoldervenster van een huis in het Achterom Wtenbogaert in zijn tuin onder zijne galerij had zien wandelen. De tuin werd verwoest, alles in huis overhoop gehaald, maar hij, natuurlijk, niet gevonden. De provoost-geweldige van het leger, Carel Nys, bleef Register der Appointementen van de Rekenkamer 1606 1609 folio 33verso, id. 1610 1613 folio 189 op het Rijksarchief. 2) Brieven enz. I. blz. 59.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 14