148 TUINEN, VOORHEEN IN EN OM HET BINNENHOF. Daarvoor werd grond onttrokken aan het noordelijk deel van den moestuin en blijkt tevens uit verdere aan- teekeningen, dat men in dit gemis voorzag door aanleg van de „Nieuwe pooten”, vermoedelijk zuidwaarts van de bestaande. Door of langs deze tuinen liep dan de „Singel”, aanvangende bij de poort in het noordoosten van het Binnenhof en uitkomende door een andere poort op den hoofdtoegangsweg tusschen de Keukenpoort en de Spuipoort. Het schijnt dat de vorst oorspronkelijk naar dien Doelen kwam langs een omweg, mogelijk langs de oostzijde van den vijver, waarin tegen 1438 op practische wijze verandering kwam De oostelijke poort van het hof gaf verder (sinds 1401) mede toegang tot een huis genoemd „Kooltuin” in dien tuin, dat toen op last van den Hertog werd gebouwd en, naar schijnt, gestaan heeft aan den vijver, wellicht ter hoogte van het tegenwoordige Mauritshuis. Het blijkt mede, dat Heer Albrecht een bepaald zwak had op deze stichting, aangezien hij bij de eerste steenlegging tegen woordig was. Nimmer blijkt de eigenlijke bestemming dezer nieuwe woning, welke men na 1502, dus na een honderdjarig bestaan, niet meër in de rekeningen aantreft 6). Na Albrecht’s overlijden, onder het bewind van diens beide zoons en kleindochter, Vrouwe Jacob, tot op haar aftreden in 1432, zijn geene gegevens bekend omtrent mogelijken verderen tuinaanleg binnen of buiten den hove. Van een geregeld vast toeven aldaar, althans sinds Hertog Willem’s overlijden in 1417, schijnt weinig sprake. Vermoedelijk is een en ander blijven bestaan doch gaandeweg min of meer in verval geraakt, wat zeer zeker het geval was met de gebouwen binnen het hof, in het algemeen genomen. Wegens gemis aan gespecificeerde rekeningen uit dien tijd blijft men echter in het onzekere dienaangaande.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 170