i5i TUINEN, VOORHEEN IN EN OM HET BINNENHOF. om was tuin gezamenlijk in gebruik. Waarschijnlijk is in het wezen of de inrichting van dezen tuin gedurende de 16de eeuw geen bijzondere wijziging gebracht. Tegen het laatst dier eeuw ontmoet men hem dan ook nog in de rekeningen; in het begin der volgende eeuw is er echter sprake van een nieuwen tuin op het Buitenhof; mogelijk is de aanliggende oude tuin op het Binnenhof toen in verval geraakt en is die grond ter bebouwing afgestaan. In 1668 toch stonden aan deze zijde van het hof lage gebouwen, als „van oudsher” achter een rij linden 9). Behalve het genot dat deze tuin den stadhouder kon opleveren, hadden deze vertegenwoordigers van den vorst natuurlijk het gebruik van den ganschen Hout voor hun jachtvermaak, hielden zij bovendien de noodige valken en konden zij beschikken over de oude Grafelijke stallen op den Nederhof. Dan stond hen verder ten dienste, tot de uitoefening van het krachtsinspannende hand- en voetboogspel, het gebouw of de inrichting van den St. Jorys-Doelen. In den tijd, dat Hertog Karei als stadhouder-generaal voor zijn vader hier te lande optrad, liet deze dien Doelen aanmerkelijke vergrooting en ver fraaiing ondergaan, t. w. in 1462, toen op gezag van hem drie Doelens op den Vijverberch werden gemaakt, met de handboog in te schieteneen dier Doelens vrij wel overdekt, waarbij een kamertje werd inge richt, waarin o. a. 5 glazen met de wapens van Hertog Philips, Hertog Karei, den Graaf van Estampes (Jan van Bourgondië), den Heer van Cleefen den (Grooten) Basterd van Bourgondië. Naast dien nieuwen Doelen stond aan den Vijverberch in het laatst der 15de eeuw een mede nieuw ingerichte huizinge, geheeten „Billenburch”. Waar schijnlijk werd op den hoek aan den Vijver in 1517 de sprekende toren gebouwd, welke men op oude teekeningen der 16de eeuw ziet afgebeeld.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 173