TUINEN, VOORHEEN IN EN OM HET BINNENHOF. 152 In 1538 werd hier vervolgens op Keizerlijk bevel door den Graaf van Hoochstraten, als stadhouder, de inrichting van den St. Sebastiaans of Kloveniers Doelen voor de handbuschschutters verordend lu). Wel waarschijnlijk zal echter de Stadhouder zich tegen en in de 16de eeuw meer met de valkenjacht en valken- africhting verpoosd hebben dan met het hand- of voet- boogschieten, dat meer een genot kan zijn geworden voor de aanzienlijken uit die Haghe. Bekend is, dat de overval van het Hof in 1479 door de Kabeljauwschen voorafgegaan was door een verwoed gevecht tusschen enkelen dier partijgangers en de Hoekschgezinde valke niers van den stadhouder Wolfert van Borssele, waarbij deze laatsten enkele hunner tegenstanders doodden. Nog in 1527 vermelden de rekeningen in het bijzonder de valken, welke voor den Onder-Stadhouder, den Heer Van Castre, destijds werden aangekocht. Het Valkenhuis met zijn toren, poort, keuken en woning van den valkenier komt in de 16de eeuw herhaaldelijk in die rekeningen voor; echter blijkt daarbij niet in hoeverre het aantal der gevleugelde bewoners al dan niet legio was. Een ander vermaak, dat de stadhouder binnen den hove kon blijven genieten, vond hij in het kaatsspel. In het laatst der 15de eeuw werd echter de bestaande kaatsbaan meer en meer verengd door de geleidelijke aanbouwen tegen den noordelijken muur der groote zaal, zoodat wellicht om die reden een nieuwe kaatsbaan werd aangelegd in de buurt der oude zaal, waarvoor het weste lijke deel van den oostelijken tuin werd opgeofferd, terwijl dat het oostelijk overblijvende deel voor den, in dezen tijd optredenden, kastelein werd bestemd. Sinds 1500 komt die nieuwe kaatsbaan tot standvermoedelijk kwam zij reeds spoedig onder het beheer van den kastelein, welke zelf een tuin met hoog opgaand geboomte boven-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 174