i6o TUINEN, VOORHEEN IN EN OM HET BINNENHOF. rabatten aangelegd. Zoo b. v. in 1609: in het Doelstraatje, langs de beide Doelens, van den Doelen langs de Hooge Nieuwstraat tot den Voorhout, langs de oostzijde van den Voorhout en langs de noordzijde van den Vijver- berch. Het Binnenhof (voor de zaal) werd mede geplaveid; ook kwam er een dergelijk straatje in het zuidwesten van het Buitenhof bij de stadhoudersstal. Vervolgens werd in 1617 aangelegd het straatje langs de noordzijde van den Voorhout, in 1619 dat langs de noordzijde van het Buitenhof; in 1622 dat langs de zuidzijde van den Voorhout, terwijl dat in 1625 zoodanig verkeerswegje tot stand kwam voor de huizen van Van Wassenaar en de woning van de Koningin van Bohemen (thans Depart, van Financiën). Nog werd in 1630 aan gelegd een directe straat tusschen de Hooge Nieuwstraat en de Boschbrug; in 1632 de bestrating van den Denne- weg (thans Kazernestraat) achter den Voorhout en in 1631 een straatje in den omtrek van het Huis van Egmont, op den hoek van Kneuterdijk en Vijverberch, en het schavot. De aanleg van het Plein in 1633 had in ditzelfde jaar ten gevolge den aanleg eener straat tusschen de nieuwe oostelijke hofpoort en de Lange Houtstraat. De oostzijde dezer laatste straat benevens de oost- en zuidzijde van het Plein, werden in 1637 bestraat. Opnieuw kwamen vernieuwingen (en verbreedingen?) in de bestratingen langs den Vijverberch en rondom den Voorhout voor in 1639, terwijl dat, met name ook in 1641, voor 2500 ft’ de „baillie” tusschen de linden in den Voorhout gemaakt werd, binnen welke de wandelaar zich voortaan rustig bewegen kon, terwijl dat de karossen en ruiters zich aan beide zijden dier balie met rondrijden vermaakten. Een paar straten, aan de westzijde van den Kneuterdijk en de noordzijde van de Plaats, dateeren dan nog van den jare 1643, toen mede de Hofcingel over zijne gansche

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 182