178 T) De sedert 1771 gevestigde firma C. L. Arbeiter, Hofbont- werker in de Spuistraat te ’s Gravenhage, werd in die dagen de leverantie van berenmutsen, schabrakken en pelswerk voor de Fransche troepen opgedragen. MEDEDEELINGEN OVER 's-GRAVENHAGE, ENZ. schoenen aan de voeten en bezaten niets van het krijgs haftige dat steeds een gedisciplineerd korps over zich heeft. Een troepenmacht in een beklagenswaardigen toe stand en letterlijk van alles ontbloot moest zoo spoedig mogelijk van al het noodige worden voorzien, waarom Hun Hoog Mogenden een publicatie arresteerden omtrent de requisitie van benoodigdheden voor de Fransche armee. Aan hemden schenen de Franschen groot gebrek te hebben want van den Haagschen Magistraat verscheen den 4el' Februari een publicatie, waarbij een ieder aangezocht werd een of twee hemden, naar zijn ver mogen vrijwillig af te staan, teneinde op die wijze de Fransche requisitie te gemoet te komen. Men ziet dat de Magistraat met tact in dezen optrad en zijn taak in die dagen veel beleid eischte. Dat zijn vriendelijk verzoek in geen onvruchtbare aarde viel blijkt uit het feit dat eenige weken later de commissie daarvoor aangewezen, op haar laatste zitting kon mededeelen dat 4058 stuks hemden waren ontvangen. Voorloopig kon men ’t daar wel mede doen, want er waren nog geen 2000 man Fransche troepen in de stad gelegerd. Nadat de afkondiging der rechten van den mensch door de provisioneele Representanten van het volk van Holland had plaats gehad zou de Vrijheidsboom op het Buitenhof worden geplant. In den morgen van den 6en Februari verzamelden zich de leden van de Burger Sociëteit op den Ouden Doelen en anderhalf uur later trokken zij in plechtigen optocht door het Voorhout over den Kneuterdijk naar

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 200