MEDEDEELINGEN OVER ’s-GRAVENHAGE, ENZ. 183 1) In maandblad No. I II 1900 van het Genealogisch Heral diek Genootschap de Nederlandsche Leeuw, gaf ik een meer uitvoerig overzicht over het amoveeren der wapens in de kerken. 2) Deze bank ziet men afgebeeld op de bekende plaat der „plechtige trouwstatie van Zijne Doorl. Hoogheid den Heere Prince van Nassau Weilburg met Hare Doorl. Hoogh. Mevrouw Carolina van Oranje-Nassau”, waarvan eene reproductie voor komt in „die Haghe,” Bijdragen en Mededeelingen over 1901. ioen Augustus ’95 publiek verkocht. Daarna kwam de beurt aan de Groote Kerk, waar omstreeks 500 wapenborden prijkten, die op gelijke wijze den isten September en den 27sten d. a. v. in klinkende munt werden omgezet, terwijl die in de Nieuwe Kerk, wier aantal onbekend is, den September in het openbaar werden verkocht. r) Door het verlies harer wapenschilden verloren de kerken niet alleen een schoon decoratief maar ook een bron van inkomsten, daar voor het ophangen van een wapen of rouwkasse in de kerk naar oppervlakte, volgens tarief, betaald werd. In genoemde drie kerken had de Stadhouderlijke Familie een zitplaats in statig getimmerde banken welke toen, volgens Hurau, „tot den grond toe werden afgebroken.” In de Groote Kerk stond het voormalig „Princelijk gestoelte” tegenover den predikstoel waar zich nu de zoo eenvoudige zitplaats van H. M. de Koningin bevindt en waaraan nog altijd de naam van Stadhoudersbank, doch ten onrechte, wordt gegeven. Boven die voormalige bank bevond zich een met wapens versierde kap, welke naar alle waarschijnlijkheid evenals het gestoelte zal ver nield of verbrand zijn geworden. 2) Ook de kap met wapens van de Regeeringsbank moest op zijn beurt verdwijnen en een geluk mag ’t heeten dat

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 205