MEDEDEELINGEN OVER ’s-GRAVENHAGE, ENZ. i85 24 April ’95 werd door den pro- aan de ingezetenen een aanvang zou worden van de Fransche assignaten deze belasting uitgesloten. Op deze wijze nu kreeg men in Holland alleen ruim 7.000.000 bij elkander, wel een bewijs dat de luxe hoog gestegen was. Hoe aan zienlijk de opbrengst ook ware, zij was niet veel meer dan een druppel in den Oceaan van ’s lands schuld, welk cijfer gestadig vermeerderde. Hetgeen niet minder zorg gaf was dat de Fransche bevrijders alles kochten wat hun aanstond voor assig naten, papieren geld dat uit de publieke kassen gerealiseerd moest worden en waarvan de waarde tot op bijna niets daalde. Bij publicatie van visioneelen Raad van ’s Gravenhage kennis gegeven dat weldra genomen met de inwisseling tegen provinciale of stadsrecepissen waartoe een ieder opgeroepen werd. Voorts werd gewaarschuwd in het vervolg geen Fransche assignaten meer in betaling aan te nemen, aangezien met de betaalmeesters der Fransche troepen schikkingen waren gemaakt om die van hen te verwisselen tegen recepissen. De inwisseling geschiedde in de Anatomiekamer in de Juffrouw Idastraat. Toen men later tot de ervaring kwam, dat er valsche stedelijke recepissen in omloop waren, die voor de Fransche assig naten ter inwisseling werden aangeboden, arresteerden de provinciale Representanten van Holland, op voorbeeld van de Municipaliteit van Delft een publicatie 4 December behelzende dat degenen die stedelijke recepissen bezaten deze op een bepaalden dag moesten inleveren, teneinde de echtheid daarvan te onderzoeken en dat eerlang geen stedelijke meer voor provinciale recepissen zouden in gewisseld kunnen worden. Ook verscheen een verordening tot het tegengaan der „loopziektc”, welke epidemie, thans onder den naam van

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 207