HET HUIS VAN JOHANNES WTENBOGAERT. IO Appointementen der Rekenkamer folio ii7verso 119, afgedrukt in de Bijlage. -) Appointementen der Rekenkamer 1614—1618 fol. 189 vers. 3> Register van de constitution van renten op huizen en landen enz. 1629—1634, berustende op het Rijksarchief. (Rechter lijk Archief ’s-Gravenhage, folio 26 verso). 4) Kohier der verpondingen van 1628 fol. iÓ4verso Oud- Archief ’s-Gravenhage. Het is helaas het eenige overgebleven kohier van die jaren. van 8 Juli 1615 Op 7 Mei 1616 werd haar verlof gegeven de beek te overwelven, zoodat beide huizen aan elkaar grensden. Tevens werd bij diezelfde acte verklaard dat aan Wtenbogaert en zijne erfgenamen dit huis niet kon worden afgenomen dan tegen betaling van 4000 pond 2). Maria deed alle moeite om de confiscatie van het huis van Wtenbogaert opgeheven te krijgen. Op haar verzoek kwam eindelijk den 29 Nov. 1629 een gunstig antwoord, toen de Gecommitteerde Raden haar eene Apostille ter hand stelden, waarbij dit college toe stemde in „redemtie van de helft zijner huijsinge in con fiscatie genomen ten behoeve der grafelijkheijt”. Daarmede verscheen zij voor schepenen van 's-Gravenhage. Op een jaarrente van 125 voor eene hoofdsom van 2000 Caro- lusguldens kwam haar dit te staan. Deze hoofdsom was 13 Aug. 1634 afgelost. In de hiervan aanwezige acte 3) wordt het huis van Wtenbogaert nauwkeurig bepaald, en dan heet hetten Oosten een huis van de comparante zelve, ten Noorden de heerstraat voor den cingel, ten Zuiden de Beek, ten Westen de weduwe van den Raads heer Van Zanten. Daarmede komt overeen het kohier der Verpondingen 4), waar de volgorde der huizen aan de zuidzijde van den Hofcingel aldus wordt opgegeven, te beginnen aan de zuidzijde der Hofstraat naast de nu afgebrokene buiten-zuidpoort van het Hof:

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 20