i88 het carillonspel zich bij Bij het uitbreken der Revolutie toen de Stadhouder van al zijn waardigheden vervallen verklaard werd, vorderde de Fransche regeering Js Prinsen roerende als MEDEDEEL1NGEN OVER ’S-GRAVENHAGE, ENZ. en Bataafsche Republieken, bestaande uit 24 artikelen, werd den i6den Mei 1795 binnen ’s-Gravenhage van onze zijde geteekend door P. Paulus, W. A. Lestevenon, B. Matthias, Pons en Huber en van wege het Fransche gouvernement door Rewbell en Sieyer. Den 27sten dier- zelfde maand werd het te Parijs bekrachtigd, waarvan de Bataafsche regeering eerst in den avond van den 6den Juni het bericht ontving. Door het spelen van het carillon werden de Haagsche ingezetenen hiervan in kennis gesteld dat hun den volgenden dag officieel zou worden aange- kondigd en wel op de volgende wijze. In den vroegen morgen van dien dag hoorde men trompetgeschal uit een der ramen van het Hof; daarna begaven de Heeren En te, Schikkeboer, Huygens en Oostendorp, ieder ver gezeld van een peleton I-Iollandsche en Fransche cava leristen met trompetters, volgens den hun aangewezen weg naar de hoeken der straten, ten einde aldaar even eens trompetgeschal te doen weerklinken. Ook de noodige kanonschoten ter eere dier ratificatie bleven niet achter wege, terwijl klokkengelui en tusschenpoozen liet hooren. Ruim twee weken later kwamen de secretarissen van den Franschen gezant de ratificatie der alliantie den Staten Generaal ter hand stellen. Het stuk was gebonden in donker blauw fluweel en voorzien van een zegel in een zilveren doos met afhangende gouden kwasten. Schitterende uitkomsten dacht men door dit tractaat hier te lande te hebben verkregen, groote verwachtingen koesterde men voor de toekomst, welke echter later zware beproevingen bleken.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 210