190 Vergelijk voor meerdere bijzonderheden: Beschrijving der schilderijen van het Rijksmuseum te Amsterdam. ’s-Gravenhage, Algemeene Landsdrukkerij. 1880. Musée royale de la Haye (Mauritshuis) catalogue raisonné des Tableaux et des Sculptures. 1895. MEDEDEELINGEN OVER ’s-GRAVENHAGE, ENZ. Merkwaardige curiositeiten waren in het kabinet van zeldzaamheden aanwezig; het bevatte o. a. den degen van De Ruyter, den commandostaf van Tromp, een klein gouden en met edelgesteenten omzet kanon, een geschenk van een Javaansch vorst aan de Ruyter, be nevens een beker uit den Spaanschen tijd. Deze voor werpen oordeelden de Franschen in een te nauwe betrekking tot ons land te staan, dan dat zij in den vreemde een bewaarplaats kregen. Met nationale linten, rood, wit, blauw versierd, werden zij den i4den Maart door eenige Generaals plechtstatig naar Hun Hoogmogenden op het Binnenhof overgebracht. Men mag inderdaad van geluk spreken dat deze kostbare reliquieën in naam derFransche natie aan de Vertegenwoordigers van het Bataafsche Volk als een onderpand van achting en vriendschap werden teruggeschonken. Voorts werden de leden der Staten- Generaal die natuurkundige verzamelingen hadden aan gelegd, in de gelegenheid gesteld uit het Prinselijk kabinet tot aanvulling hunner collectie eenige keuze te doen. Edelmoediger konden de Fransche broeders wel niet wezen! Kort na de omwenteling werd door de Provisioneele Representanten van het volk van Holland besloten dat in de Trèveszaal op het Binnenhof „de beeldtenissen der vorige despoten”, waarmede men onze stadhouders op het oog had, voor het gezicht moesten onttrokken of door andere afbeeldingen, meer passende in het kader van dien tijd, vervangen behoorden te worden. Van deze portretten waren de vijf eerstvolgende Stad houders geschilderd door J. H. Brandon, dat van Willem IV

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 212