MEDEDEELINGEN OVER ’s-GRAVENHAGE, ENZ. I9I was waarschijnlijk van de hand van J. d’Avet en dat van Willem V was vervaardigd door J. G. Ziezenis. Het in die zaal in den westelijken schoorsteen aanwezige schilderij van v. d. Schuer dat door een drietal vrouwen figuren de Eendracht, den Vrede en de Vrijheid voorstelde had in 1747 plaats moeten maken voor het portret van Willem IV. Tot 1795 bleef dat doek opgeborgen en werd waardig gekeurd het portret van Willem V te vervangen. Het portret van Willem III dat den oostelijken schoor steen versiert liet men door een nieuw schilderij de verbintenis met Frankrijk voorstellende verwisselen. Dat doek was van de hand van den Haarlemschen Kunstschilder W. Hendriks. Het stelde de alliantie der Fransche en Bataafsche Republiek voor door twee alle gorische vrouwenfiguren, staande op een bordes nabij de zee, die elkander de hand reiken. De overige portretten der stadhouders werden met „graauw" overgeschilderd. Zoodoende verdween in de residentie door het hul digen der Gelijkheid een en ander wat aan het Stad houderschap herinnerde en dat aanstoot bij de patriotten kon geven. Beijverde men zich om zooveel mogelijk de goede harmonie onder de ingezetenen te bewaren, onder de Hollandsche en Fransche bezetting liet die nog al eens te wenschen over. Zoo gebeurde het dat op een November avond, van ’t jaar waarover we spreken, het korps Fransche infanterie met de Hollandsche jagers handgemeen werd en er aan weerszijden gekwetsten vielen. Den volgenden dag herhaalden zich die ongeregeldheden welke ongetwijfeld een noodlottig verloop zouden genomen hebben, wanneer niet in den avond van dien dag, sterke cavalerie-patrouilles tot handhaving der orde door de stad gezonden waren. Het tusschen beide komen de“ officieren van deze beide

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 213