HET HUIS VAN JOHANNES WTENBOGAERT. I I J) Op het Oud-Archief der gemeente ’s-Gravenhage fol. ziór. s) Folio 2i4verso. Het Register is in folio en bevat 862 pagina’s die beschreven zijn met 2500 namen. Dit is een hoogst belangrijk stuk. 3) Afbeelding naar eene teekening van Rembrandt. Haagsch Jaarboekje 1890. Sommigen houden deze plek voor de plaats waar het oude jachthuis der Graven van Holland gestaan heeft. Maerten Jansz. in de Herberg de Swaen 50 pond. Johannes Wtenbogaert43 pond, 5 st. Johannes Wtenbogaert31 pond, 5 st. Weduwe Raadsheer Johannes v. Zanten 40 pond. Merkwaardig is in dit opzicht ook eene aanwijzing uit het jaar 1604 in een Register bevattende de particuliere verklannge van allen den Huysen, timmeringente ’s-Gravenhage op acht bonden ofte quartierenten cynde daeruyt verstaen moet wie eygenaers derzelvers zijn Daaruit blijkt, dat het huis van Wtenbogaert was het derde van den hoek, het tweede ging later over in handen van Maria Petitpas. In 1604 was de toestand: Naast de oude voorpoort van den Hove op den hoek van Hofstraat en Cingel, in wat elders heet de Herberg de Swaen, woonde Philips van Vollenhove, klerk der weeskamer. Daarnaast stond het huis van Mr. Willem, waar Minnesanck in woonde. Daarnaast woonde Wtenbogaert. En elders in het Register 2) wordt aan de overzijde van den Cingel uitdrukkelijk vermeld het erf van Wten bogaert, waarover boven blz. 4 is gesproken. Maria Petitpas heeft het huis naast de Herberg de Swaen 8) gezet op naam van haren echtgenoot, en dat dit werkelijk zoo is, blijkt uit het volgende. Maria moge eenig vermogen gehad hebben, zij had ook zware lasten Rembrandt. Haagsch Holland gestaan heeft.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 21