12 HET HUIS VAN JOHANNES WTENBOGAERT. kon spreken Mededeeling van den Heer Servaas van Royen. Leven, blz. 493. 3) Register van Overdrachten van huijsen voor het 1 {of van Holland fol. 56. Rijks-Archief. 4) Register b. g. fol. 66. 6) De bewoner wordt hier uitvoerig genoemd: Maarten Jansz. van Seeraetsbergen. 6) Nu is verklaard hoe Wtenbogaert in zijne Brieven gedurig kon spreken van zijne woning als „het kleyne huys”. te dragen, en verzocht dan ook 16 Mei 1631 kwijt schelding van de Verponding en 26 Aug. 1636 gaven Gecommitteerde Raden, onder voorspraak van Frederik Hendrik, Wtenbogaert kwijtschelding van bovengenoemde Rente, „die toch al niet al te streng was ingevorderd, kasseerden zij den Constitutiebrief en hebben de Heeren van de Rekenkamer den brief gedosseerd volgens appoin- tement van Gecommitteerde Raden”. 2) Dit nu eindelijk vrijgekomen huis, werd den 27 Juli 1645 door de executeurs van Wtenbogaert’s nalatenschap, Neurenburch en van Andel verkocht aan Philips Petit voor ƒ15000. De acte 3) van dien verkoop is zeer uitvoerig en maakt de zaak uit. Dezelfde plaatsbepaling als boven vermeld wordt hier gevonden. En toen nu het huis van Maria Petitpas na haar dood was over gegaan op haar nicht Elizabeth-aux-Brebis, en deze den 4 Febr. 1647 4) dat huis, naast de Herberg de Swaen 5) had verkocht aan Frederik Schoon, Camerlingh van den Prins, voor 8200, voor de armen 15 en fooi f 5, toen werd er een en ander bijgevoegd, waaruit blijkt, dat de kelder van het 27 Juli 1645 verkochte perceel loopt onder de kamer „van het groote huys”, 6) dat is verkocht aan Frederik Schoon, en met eene muur van den naasten kelder is gesepareerd, en dat die kelder altijd

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 22