HET HUIS VAN JOHANNES WTENBOGAERT 13 van de Rekenkamer 1637— den bijgevoegden nu nog bestaande J) Register der Appointementen van 1640 fol. 247 verso. bij het huis van Wtenbogaert blijven moest. Tevens wordt verwezen naar eene acte van de Rekenkamer van 17 Nov. 1649, waarbij dit College zich bereid verklaart, desverlangd, het huis voor ƒ12000 over te nemen. x) Het huis van Wtenbogaert, waarin hij overleden is den 4 Sept. 1644, stond dus op de zuidzijde van den Hofcingel, komende van de zijde der Hofstraat, het 3(le van den hoek. De Hofcingel, thans 4.61 Meter breed, was nog in den aan vang der i9de eeuw, of althans in de eerste helft dier eeuw, breeder, en die breedte is te bepalen, omdat in den achterstal van den heer L. Huisman op den hoek der Hofstraat en Hofcingel, aan de cingelzijde nog de balk te zien is, die de vroegere rooilijn aangaf der huizen aldaar, volgens de getuigenis van bejaarde personen, die daar sinds lang woonden. Dus wordt de breedte vergroot met 4.80 Meter en zoo de geheele breedte 9.51 Meter. Hieruit volgt, dat de drie huizen, hier besproken, stonden achter de tegenwoordig zich daar bevindende gebouwen van het Centraalstation Siemens en Halske (N". 55, 57, 59). Ten slotte een enkel woord over plattegrond. Het uitgangspunt is de Zuid-Binnenpoort van het Binnenhof. Daarvoor lag oudtijds de Cingelgracht, thans nog gedeeltelijk zichtbaar als smalle drooge geul tusschen de huizen van Binnenhof en Hof cingel, waarover eene brug. Aan den waterkant stonden eenige huizen, zoodat de Cingel eene straat werd. In de tegenwoordige Hofstraat stond de Zuid-Buitenpoort van het Hof, sinds afgebroken, en daarachter liep de Beek, die oudtijds reeds was overbrugd met houten

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 23