HET ’s-GRAVENHAAGSCHE TUCHTHUIS. 221 De Utrechtsche gevangenis had trouwens geenszins het monopolie van dronkenmansspektakels. Mr. K. Meijer Wiersma deelt in een artikel, in de Gro- van zijn leven te verliesen. en de Jan Jans. Het lichaam is bij ordre ende na examinatie bij de geordonneert gebracht te werden buyten aen de galge gehangen te werden tot bezoekers van de gevangenis, hun entree of aalmoezen stortten. Ik neem, wegens de curiositeit, de beschrijving van die vechtpartij, door den Regent van het Utrechtsche tucht huis van Buchell gegeven, uit genoemd artikel over: In Novembri den 20 (1625) alsoo de wevers een half vat bier in hadden met een ham om vrolick te zijn, waren de raspers oock door aenhouden, de busse geopent sijnde, bij den boeckhouder van gelijcke toegelaten, ende die in een hoek bij den anderen sijnde gesloten, sijn se in den avond bij Reyer uuijtgelaten om yder in zijn hoek te gaendoch het bier in het hoofd hebbende is Simon Reiniers uuytcomende met een mesken over de steenen gescrapt hebbende, Reyer Willems aengevallen, die na de trap van de wevers sijn wijck nam, ende sijn alsoo in een blint russen gecomen, daer Jan Jansen den waechmeester assisterende Reijyer (opzichter) ende Marcelis den voors. Simon met een bijl sulex heeft getreft, dat hij sijn forcen met het leven verloor, ende Marcelis werd van een rasper met een tinnen flap op zijn hoofd getreft dat hij seer pericliteert Sijn noch gequest van Simon Magistraet, der stadt ende een exempel. Den 1 Decembris is Marcelis aen de quetsure tsavonts gestorven, des Saterdachs geschout ende den 6 begraven. Den derden sijn drie in ’t pleyn bij de beul gegeselt ende worden de drie noch gehouden in suspensie.”

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 244