238 Art. 20. Art. 21. Van hetgeen de Tugtelingen meer winnen als 35 stuijvers ’s weeks, zal de cipier genieten de eene helft, HET ’s-GRAVENHAAGSCHE TUCHTHUIS. Het zal den Cipier niet gepermitteert zijn eigener autoriteit de Tugtelingen, hetzij mans- of vrouwlieden, op eenige hoe ook genaamde wijse te straffen, al was het zelfs maar door verplaatsing, dan alleen wanneer er periculum in mora mogte zijn, wanneer hij egter gehouden zal zijn daarvan ten spoedigste aan Heeren Commis sarissen kennisse te geevenmaar hij zal andersints en in alle andere gevallen gehouden en verpligt zijn, indien hij eenige reden van klagten tegens de Tuchtelingen mogte hebben daarvan aan Heeren Commissarissen kennisse te geeven op derselver ordinaire Vergadering, indien de zaak zo lang uitstel kan lijden, andersints aan derselver huijsen, dewelke alsdan, na examinatie van zaaken, in ligtere misdaden zodanige straf zullen decer- neeren, en in haar tegenwoordigheid doen executeeren, als zij ten meesten nutte en na proportie van de misdaad zullen bevinden te behooren. En in swaardere delicten deselve brengen ter kennisse van het Geregt, ten einde na bevind van saaken daarop geresolveert te worden met desen verstande nogtans, dat het den Cipier zal vrijstaan, om de Tugtelingen tot het werk te constrin- geeren, de bullepees te gebruijken of haar eenige spijs te onthouden. constringeeren door zulke middelen als hem door Heeren Commissarissen na examinatie van zaaken zal geor- donneert worden.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 261