HET ’S-GRAVEN HAAGSCHE TUCHTHUIS. 245 Donderdag bruine boonen met spek (21/, lood per man). Vrijdag gort met stroop. Iedere gevangene krijgt bovendien ó1/? ons rogge brood. Als drank wordt water en melk en koffie gegeven. In de roerige tijden van de Patriotten en de Prins- gezinden werd het Tuchthuis gebruikt als tijdelijke berg plaats voor personen, die de onvoorzichtigheid hadden hunne politieke gevoelens in het openbaar te venten. Pierre David Cherix kreeg 21 Juni 1785 een jaar tuchthuis en werd twee jaar uit den Haag verbannen om de misdaad „dat hij met een strik aan zijn deegen liep van oranje-couleur en ook oranje-papier als peperhuizen gebruikte. Dit was volgens de publicatie van 25 Februari 1785 uitdrukkelijk verboden. Hierbij was toch bepaald dat: „een iegelijk, zeer ernstig vermaand was om niet alleen ten zorgvuldigsten zig te wachten voor alle op roerige gesprekken,, bewegingen en samenrottingen; maar ook van alles, dat verder, hetzij onder den bedriegelijken schijn van vroolijkheid of onder wat voorwendzel het ook zoude moogen wezen, tot storing van de onderlinge rust en eendracht aanleiding zoude kunnen geeveri, en waarbij voorts behalve het draagen van alle niet naar behooren gewettigde vercierselen van oranje-couleur, onder andere mede wel expresselijk door den souvereih verboden zijn, alle openbare of in het oogloopende bedrijven van welken aart of natuur die zouden mogen wezen, welke eenige aanleiding zoude kunnen geven tot het verwekken van commotie, cumbustie of onbehoorlijke samenrotting van volk.” Pierre had waarschijnlijk even weinig als zijn broeder Clement bovenstaande proeve van minder wenschelijke stijl begrepen, ten minste ook de laatste werd, wegens het dragen van een rotting met een geel lintje en een

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 268