246 5 HET ’s-GRAVENHAAGSCHE TUCHTHUIS. horlogebandje van oranje-couleur, voor driejaar verbannen. Op den 12 Mei 1788 werd door een vijftigtal personen onder Loosduinen een huis geplunderd, waar een Prin senvlag uithing; Pieter Rotte pleegde daardoor een „schandelijke verachting van de Amnestie verleend 21 Februari 1788”. Hij werd dan ook met een strop om den hals gegeeseld, kreeg zes jaren tuchthuis en werd voor altijd verbannen. Zijne medeplichtigen, zoowel mannen als vrouwen, werden wegens diefstal van 3 6 jaar gevangen gezet. Bij een opstootje in den hal schold Hendrik Beekhuizen een zich daar bevindend persoon voor „Kees” uit en veroorzaakte een gedrang ten einde deze te verwijderen. Hij werd wegens „storing van de Publyke rust en veilig heid, notoirlijk behoorende onder de rustverstorende daaden en bedrijven welke bij placaat van 12 Dec. 1787 aan den lijve zelfs ja naar exigentie van zaaken met den dood zouden worden gestraft”, veroordeeld tot drie maanden tuchthuis en voor een jaar uit den Haag en Haagambacht verbannen. (21 Juni 1788), Een en ander belette geenszins dat Schout en Schepenen stevig doorgingen met het in den pot stoppen van wufte meisjes en hunne hotelhoudsters. Maria Maas, rendez-voushoudster 3 jaar tuchthuis in de Provincie en 10 jaar verbannen, Maria Kol, alias Rijswijksche Mie, drie jaar gevangenis en 6 jaar verbannen. Het eerste jaar van de Bataafsche Vrijheid 1795 bracht een nieuwen naam voor Schout en Schepenen, n. 1.: het Collegie van Criminele en Civiele Justitie. Dit Justitieele lichaam kon echter alleen vrijheid zich denken met een nette driekleurige cocarde en vloog op alles wat oranje droeg af als een stier op een rooden lap. Het regende vonnissen tegen de Prinsgezinden Machiel van Cassel vijf jaar tuchthuis wegens het

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 269