25° schapenvleesch, eieren, twee peren, bokking, ordinaire roode jenever rook en snuiftabak en lange HET ’s-GRAVENHAAGSCHE TUCHTHUIS. weinig mededeelen. Gebruikt werd het nog wel zooals blijkt uit een sententie tegen Cornelia Juweel, die tot vijfmaal toe werd verbannen, maar 26 Nov. 1807 tot 20 jaar tuchthuis werd veroordeeld, omdat zij blijkbaar buiten den Haag niet kon tieren, aangezien zij telkens terugkwam. Bizonderheden over de gevangenis gedurende het begin der regeering van Willem I heb ik maar zeer schaarsch kunnen ontdekken. Uit een correspondentie van de Commissie van Admini stratie van gevangenissen te ’s Gravenhage met den Procureur Generaal blijkt dat het in 1815 nog al warm was tenminste er wordt daar aanvrage gedaan om den gevangenen in plaats van water, een mengsel van water en azijn te mogen verstrekken. Het eten liet onder den Souvereinen Vorst weinig te wenschen over, ten minste als men geld had, kon men, blijkens een tarief der prijzen van 14 Mei 1814, goeden sier maken in de gevangenissen in ’s-Gravenhage. Voor ontbijt kon dan voor tien stuivers gekregen worden thee of koffie met brood en boter, als middag eten een schotel vleesch, twee schotels groente en brood voor zestien stuivers, als avondeten een schotel vleesch of gebakken visch en een schotel groente of salade met brood voor twaalf stuivers. Verder komen op dit tarief voor, soep, bouillon, ge braden osse-, kalfs- en soorten kaas, appelen en wijn, bier en pijpen. Of deze spijzen alleen voor de gegoede gevangenen altijd verkrijgbaar waren dan wel of het tarief diende voor wat men tegenwoordig in de gevangenissen de cantine noemt kan ik niet beslissen.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 273