252 en en de woning voortaan den HET ’s-GR AVENHAAGSCHE TUCHTHUIS. Het oude Tuchthuis had echter zoo langzamerhand zijn tijd gehad. Eene verbouwing werd noodig geoordeeld en op 30 Mei 1828 werd deze aangenomen door H. A. van der Brugh voor f 19100. Den 29sten September was de verbouwing reeds zoover gevorderd dat er eene algemeene inspectie konde worden gehouden. Den 4e" October had deze dan ook plaats o. a. door den Gouverneur van Zuid-Holland Van der Duijn. Het nieuwe gebouw dat was samengetrokken uit het vroegere spinhuis, de Bank van Leening van den kassier dezer Bank droeg nu naam van Huis van Burgerlijke en Militaire verzekering. Op 14 Nov. 1828 werd het Huis van Arrest (de Gevangenpoort) ontruimd en de gevangenen naar de nieuwe strafinrichting overgebracht. De opstand in België van 1830 was oorzaak dat de gevangenis op de Prinsengracht bevolkt werd met een groot getal Belgische muiters, alias krijgsgevangenen. De toevloed was zoo groot dat er een Hulphuis voor militaire detentie werd ingericht aan de Ankerspöort, waarin een vijftal dezer dapperen werden gehuisvest. In November 1830 zaten er vijftig stuks. Zij waren eerst deed en alsdan geheel alleen uitging en weder thuis kwam. Hij gebruikte die wandelingen om bezoeken af te leggen „bij zijne moeie Jansje Grebbe, alwaar hij wel een paar uur bleef”. Deze fidele cipier ging ook zonder verlof vacantie- reisjes maken naar Amsterdam. 4 Februari 1820 is hij ontslagen omdat hij „door zwakte van vermogens ongeschikt was de hem gedeman- deerde function langer waar te nemen.”

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 275