HET ’s-GRAVENHAAGSCHE TUCHTHUIS. 259 van te vervaardigen. In 1843 werden daarom deze ijzeren ringen verwijderd en door touw vervangen. De aardappelziekte in 1845 bracht verandering in de menage der gevangenen, die in plaats van aardappelen, rijst kregen. Het volgend jaar werd vlasspinnen ingevoerd als arbeid. In 1848 werd er door Hendricus Gersabeek een poging tot ontvluchting gedaan, die evenwel mislukte. Op den 4en Maart 1856 trachte P. Hanmeijer te ont snappen waarbij hij meer succes had. De bewaarder liet een oogenblik de deur van zijn verblijf open, waarvan de dief gebruik maakte er uit te gaan, zich voorloopig te verschuilen en ’s avonds langs een regenwaterpijp, zich te verwijderen. Op 19 Januari 1859 ontstond er eene correspondentie over het bouwen van eene nieuwe gevangenis. De Inspecteur van de gevangenissen had 30 Dec. 1858 een rapport uitgebracht, waarin hij het Huis van Bur gerlijke en Militaire Verzekering onder de ongeschikte gevangenissen plaatste. Hij motiveerde dit als volgtEr waren geen cellen en geen gelegenheid die aan te brengen, de vrouwen konden geen luchtscheppen dan ’s zomers om de 14, ’s winters om de 8 dagen, er waren geen voldoende werkzalen, de gelegenheid tot wasschen was slecht, er was geen locaal voor godsdienstoefening, de gevangenen sliepen in drie lagen boven elkaar in hang matten, waar ze soms uitrolden, de veroordeelden en nietveroordeelden zaten door elkaar. De verwarming en de verlichting was slecht. Toch heeft men de zaak gelaten zooals zij was behalve dat later er eenige verbeteringen zijn aangebracht. In 1861 werd de gevangenis met gas verlicht. Van de jaren 1861 70 is niets bizonders mede te deelen en aangezien de Minister van Justitie mij slechts

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 282