2Ó2 VOORBURGSCHE BUITENPLAATSEN. 1 rijk gebeeldhouwde schouwen en spiegels van Venetiaansch glas de wanden der statievertrekken behangen met goud leder of fraaie tapijten. Toch duurde de glorie der lustverblijven niet lang. De nadeelige gevolgen der aanhoudende buitenlandsche oorlogen, gevoegd bij binnenlandsche onlusten, deden hunnen invloed gevoelen. De achteruitgang der O. I. Compagnie, die met het verval van onzen handel gelijken tred hield en de steeds stijgende belastingen, ter bestrijding van de kosten der successieoorlogen geheven, deden menig eigenaar besluiten zich van zijn bezit te ontdoen, wat veelal met verlies gepaard ging. Sommige waren bovendien zwaar getroffen door de onmacht hunner pachters, ontstaan door de veepest die met ongekende hevigheid in 1743 en van 1769—1775 den veestapel teisterde. Getroffen in hunne inkomsten, werd hoe langer hoe minder zorg aan het onderhoud van hunne goederen besteed. Bouwvallige huizen, vervallen woningen, noopten tot vervreemding of afbraak van het voorvaderlijk goed. Patriottentijd, Koninkrijk noch Keizer rijk bracht verbetering en hoewel in den loop der 19® eeuw veel werd hersteld en opnieuw aangelegd, de zucht tot reizen had de ware lust tot het stichten van buitenverblijven in den trant der vaderen doen wijken. Aanzienlijke families kozen hunne „villa’s” niet meer in de omstreken der residentie, maar trokken naar het Geldersche of in den omtrek van Utrecht. En zoo roept hier en daar een vleugel van een half afgebroken hofstede, een ouden steenen paal met verroest ijzer krul werk de herinnering wakker aan vervlogen tijden. Bij al het schoons hetwelk Voorburg, nog heden ten dage tot een der fraaiste Zuid-Hollandsche dorpen stempelt, is veel verdwenen wat zijn voormaligen luister uitmaakte.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 285