276 VOORBURGSCHE BUITENPLAATSEN. ,,(e en heeft dus Essenste^n ook dien tijds omschreven als: „woonhuis, stal, tuinmanshuis met tuinen en boomgaarden, ter wederzijde van de slooten gelegen, ter grootte van 2 morgen 3 hond”. Hierbij behoorden nog: „de helft van den Oost- en Westtuin en boomgaard, tot in den Vliet strekkende, het tuinhuis, enz., groot 1 morgen, alsmede 9 hond weiland”. Het bouwhuis werd door Donk afgebroken en in plaats daar van verrees een nieuwe, fraaie hofstede met stal, koets huizen en speelhuis. Na zijn overlijden op 23 Februari 1706 verkochten de zes dochters, zijnde Elisabeth, gehuwd met Anthony van Hardenbroek, Katharina, gehuwd met Isaac Lense, Jacoba, gehuwd met Johannes Guilliermet, Magdalena, gehuwd met Petrus Verstrate, Maria, gehuwd met Johannes Noppe en de ongehuwde Sara, het buiten aan Nicolaas van Amerongen. Diens executeurs droegen de bezitting in 1719 over aan den postmeester Willem Hendrik van Schuylenburg, in wiens familie het tot in het begin der igde eeuw bleef. De boerenplaats „Haasburg" met 41 morgen land, niet ver van bovengenoemd buiten, kwam 3 Aug. 1774 door aankoop in bezit van Jan van ’s-Gravenmade. In 1828 werd zij ter grootte van 34 bunders 63 roeden 3 ellen, door David Maarschalk, bierbrouwer en de erven Geertruida van Steenhoven overgedragen aan Mr. Hendrik Abraham Bollard, procureur bij het hoog gerechtshof, die een jaar te voren Veldzigt” had gekocht. De landen waarop de buitenplaats Essensteyn” werd aangelegd, behoorden in 1400 aan Dirc Reynerss. Blijkens aanteekening in het Memorieboek, 2) waren de daarop staande huizen in 1438 afgebroken. Hierna kwamen Blijkens de kaart van Delfland van 1712 lag op deze hoogt, de buitenplaats „Vreerijk" en 1. a;„. naam gedragen. 2) BI. Vv°. en XIX.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 300