VOORBURGSCHE BUI TENPLAATSEN. 279 tot sieraad strekten, zijn verdwenen. Alleen de naam der boerderij en het stevige ijzeren hek, door hardsteenen palen geflankeerd, herinnert aan roemrijker dagen. Zoowel de plaatsen Veldzigt”, „Buitenrust"„Eemwijk” als Vlietenburch” zijn nog in wezenevenzeer de bekende uitspanning „de Wijkerbrug”, vroeger het buitenplaatsje Opwijck”aan de brug van dien naam. Oudtijds werd zij Wijckel- of Alckemadebrug genoemd, naar den bewoner van Leeuwensteyn. Het buitenplaatsje Veldzigt”, oorspronkelijk tot war- moezierstuin gebezigd, werd in 1733 door Pieter Frater aangelegd. In 1702 was het voor 375 gld. verkocht. De opvolgende eigenaars Duijfhuis in 1757 en notaris Beukel Henricus den Dansser, procureur voor het gerecht van den Haag, die in 1761 eigenaar werd, bewoonden het huis als tijdelijk buitenverblijf. Hij overleed omstreeks 1784; 20 Nov. van dat jaar werd verkooping van de roerende goederen gehouden. De opvolgende bewoner, Franchois Schilmans te Rotterdam deed ^1785 het huis geheel afbreken en een nieuw zetten. In 1802 ging het perceel over aan Geertruid Anna van der Burgh, Wede Iman Meijnard Cau uit Delft voor 9600, terwijl zij 13 April 1804 voor de som van 2500 het buitentje Vreeburg" er bij aankocht. De om schrijving luidde destijds: „een huis, koetshuis, stalling, schuitenhuis, hoender- en duivenhokken, met een salon- of speelhuis aan den Vliet en een dito aan den heerweg, boomgaard, bosch en nog twee huisjes.” Het werd ver kocht voor ƒ9000.— Herman van Heezel uit ’s-Gravenhage wordt in 1816 als bewoner genoemd; tenslotte komt in 1827 voor, Hendrik Abraham Bollard, procureur te ’s-Gravenhage, als eigenaar van een heerenhuis, tuinmans-, stal- en koetshuis. Daarnaast bevind zich de buitenplaats Buitenrust”welke

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 303