28o VOORBURGSCHE BUITENPLAATSEN. thans nog onder den naam „Nieuw Vronesteyn” bestaat. In 1731 was het een warmoezierswoning, met 2 morgen, 4 hont teelland en verhuurd aan Gerrit van den Bergh. 7 Sept. 1744 werd het door Mr. Laurens de Rantere, advocaat voor den Hove van Justitie, verkocht aan Hendrik Daemen, meester ’s lands- en stads-chirurgijn van ’s-Gravenhage, en als buitenplaats vermeld, die het op zijn beurt in 1783 aan Johannes Huygens transpor teerde. Deze hield in het volgende jaar een groote hout- verkooping. Joost Vrijdag was in 1825 eigenaar. De omschrijving luidde: heerenhuis, stal, koetshuis, tuin- manshuis en koepel, ter grootte van 3 bunder, 68 roeden, 46 ellen, waarna 29 December 1829 J. Cool uit Schiedam de plaats aankocht. Het bouwhuis met 2 morgen, 5 hont en 53 roeden land, de latere buitenplaats „Eemwijk”was omstreeks 1650 aangekocht door Jhr. Willem van Nobelaer, heer van Kerkwerve en van den Binckhorst. Daarop kwam zij den 18 Oct. 1692 in handen van den bewoner van Essensteyn, den raadsheer Diderik van Hogendorp voor de som van f 2700.— Jannetje Parvé, Vrouwe van beide de Eemmenessen, Wed' van Isaac van Norden, in 1721 door aankoop van de erfgenamen van Carel Roseboom eigenaresse geworden, liet de plaats geheel nieuw aan leggen en het huis verbouwen. Ook het tuinmanshuis op de Voorlaan dagteekent uit dien tijd. Zij gaf tevens den naam aan de plaats naar de heerlijkheid Eemnes, vereenigd met dien der Wijkerbrug, evenals uit Opwijk en Vlietwijk de naamsoorsprong gemakkelijk valt af te leiden. Hare erf genamen zetten het goed in 1735 van de hand aan den Haagschen notaris en makelaar Jacobus van der Burgh, voor 7900, die in het najaar een gedeelte van het bosch deed kappen. Zijne weduwe verkocht het twee jaar later weder aan Mr. Hendrik van Baerle voor 7650.—

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 304