VOORBURGSCHE BUITENPLAATSEN. 293 31 van Oosteinde innam ongeveer tot aan de Wykerbrug toe. Zij is bekend als woonplaats van den bekenden Jacob van den Eynde, zoon van Mr. Hugo van den Eynde die in 1564 de woning van Reyer Hendrik van der Burch en Clara Vranckendr. van der Meere verkreeg. Hij was zijn vader als pensionaris en raad van Delft opgevolgd, terwijl hij in 1566 raadpensionaris van de Staten van Holland was geworden. Hij was gehuwd met Elisabeth van Nieuwland. In Januari 1568 op beschuldiging van ketterij door den Bloedraad te Brussel gevangen ge zet, overleed hij aldaar in afwachting van zijn nader proces. Zijn zoon, eveneens Jacob geheeten, ridder, „casteleyn ende superintendent tot Woerden”, aan wien de woning in 1571 werd opgedragen, kreeg teruggaaf van de in beslag genomen goederen zijns vaders. Aan de woning behoorde blijkens ’t kohier van de huizen van 1602 „Jhr. Jacob van den Eyndens woninghe 4 morgen”. Bij de verdeeling van het „pastoirs crofte” werd hem op Maart 1610 door de Gecommitteerde van de Staten Holland publiek verkocht twee stukken land ieder ter grootte van 32 roeden. Zijn schoonzoon Jonkhr. Heynrick, heere van Raephorst, gehuwd met Cornelia v. d. Eynde, verkreeg volgens het Register der morgen- talen 30 Januari 1618 den eigendom „van een woninghe, streckende van den heerewech tot in de Vliet, ter grootte van 4 morgen. Noch aen de noortzijde van den heerewech, gecomen van Tryn Phillipsz. i1/, hont”. Nog blijkt uit het Kohier van de huizen van 1621 dat de hofstede met het bouwhuis aan Pieter Cors. Groen was verhuurd. Door het overlijden van haar grootmoeder Cornelia, Vrouwe van Raephorst, Westenschouwen, enz. kwam het huis in 1651 aan Cornelia van der Myle gehuwd met Philips Jacques van den Boetselaer, heer van Asperen, Hoog-en Aartswoude; waarna 28 Juli 1704 Jonkv. Agatha Petronella van den

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 317