VOORBURGSCHE BUITENPLAATSEN. 3°3 De eerste classis werd in Voorburg gehouden op n febr.1577. Na de reformatie werd tot eerste predikant beroepen Dirck Pietersz. 1576—1600.In het kohier van de huizen Au 1597 komt voor: „Dirck Pietersz., predicant bruyct een huys, toecomende de kercke tot Voorburch, getaxeert op IIC XXV ponden van 40 gr. vlms”. Overigens herinnert het inwendige der kerk in niets aan den vroegeren toestand. Bij het doen van herstel lingen aan het gebouw, achtte men het naar den toen- maligen smaak noodig, de in lood gevatte glazen in de jaren 1765 en 1793 te vervangen door gewone ruiten van fransch glas. In de kerk bevinden zich de graf kelders der heeren van de Werve, van de familie Coemans, en den zerksteen, waaronder het stoffelijk overschot van Dr. van Deventer rust, terwijl boven den ingang der kerkdeur een gedenkteeken is aangebracht voor S. Ingerse, baron de Gelleke. Vóór 1806 bevond zich in de kerk geen orgel; door de vrijgevigheid van den oud-bewind- hebber der W. I. Compagnie Mr. Adrianus Leonardus van Heeteren, bewoner van Leeuwendaal in Rijswijk, die in dat jaar voor den aankoop van een dergelijk muziek instrument een som van f 20000.beschikbaar stelde, werd meerderen luister aan de godsdienstoefening bijgezet. H. K. H. Prinses Marianne schonk het hedendaagsche fraaie orgel. Historische bijzonderheden heb ik niet aangetroffen; alleen vond ik aangeteekend dat Hendrik Swaardekroon, gouverneur-generaal van Ned. Indië met Geertruijda Pijl, huijsvrouwe van Cornells Beerning, proost tot Uytregt, op 28 Juni 1722 als getuigen tegenwoordig waren bij den doop door den predikant Johannes van Eist van Lourens Lover Swaardekroon, ouders Willem van Loveren en Elisabeth Witskort, terwijl op 18 Maart 1791 Mr.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 327