306 VOORBURGSCHE BUITENPLAATSEN. den ioo'n penning getaxeert op IIIIC Car. gulden. In 1626 kocht de toenmalige bewoner Adriaen Jacobsz. Gerdyn een huis aan den hoek der Cleyne laen. Ten slotte bewoonde Lenaert Jansz. het huis „in den Enghel” in 1659; terwijl ons in 1797 genoemd wordt Christiaan van Tongeren. De kohieren van de huizen van 1597 geven inlichting omtrent „het Oude School”-. „Mr. Quiryn, schoolm. een cleyn huysken, hem toebehoorende, hem generende met zijn officie Nog vinden wij in het kohier van den 4Oe penning aangeteekend, dat de H. Geestmeesters op 17 Mrt. 1613 aan Jan Maurits voor de som van 144. hebben verkocht „het oude school van Voorburg” en ten slotte in het kohier v/d huizen van 1621 het volgende: „Noch een cleyn huysken achter aan Claes Ravesteyn’s erff, genaempt het Oude School, daer een wollespinder in woont”. Het huis „te Poort" mede aan de zuidzijde der dorp straat gelegen, was in 1623 bekend: „Maertge Jansdr. in de Poort”, in 1623 eygen Mr. Gillis Lettre” 2); in 1647 „Juffr. Anna Christina Longchamp, wed" Jhr. Johan de Mortaigne geseijt Pottel, in plaetse van Joan Byvanck met het huys aen de straet”. Hierbij behoorde nog een klein huis genaamd „het Stalletje". Het register van het brandgereedschap van t 1 Oct. 1660, geeft als eigenaar aan: „Mr. Constantyn van Baerle van ’t huys te Poort”, terwijl in het kohier der Verponding van 1701 wordt aangeteekend: „Constantyn van Baerle van drie huysen en de tuyn”. Van Baerle schijnt met de Voorburgsche t) Onder de opgaaf der achterleenen van het huis teWerve en wel in de acte van 1 April 1596, vinden wijQuirijn Claesz. schoolmeester alsmede in de acte van 31 December van dat jaar Mr. Q. C. Claessoon beide keeren als getuige. 2) Mr. Gillis de Lettre „fransoijsche schoolmeester" cn diaken, wiens dochtertje Cornelia 13 Jan. I630 werd gedoopt.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 330