308 VOORBURGSCHE BUITENPLAATSEN. Jacob van Leeuwen, welk huis waarschijnlijk in 1727 bij Hoffwyck werd gevoegd, en waarop later de oranjerie verrees. Aan den westhoek der kerklaan vlak tegenover de protestantsche kerk, staat een fraai huis met uitmuntend geconserveerden gevel van gelen zandsteen met rood en het jaartal 1632. Het oude rechthuis, tevens logement en uitspanning: „Swaensteyn" wordt zorgvuldig tegen verval behoed, jammer genoeg is het steenwerk onlangs met een verflaag overdekt. Gelukkig heeft men er niet aan gedacht het in „modernen” stijl te laten opknappen. Hoewel de oude kruisvensters door gewone ramen ver vangen zijn en de inwendige inrichting ten deele aan hedendaagsche eischen is opgeofferd, is het nog een gebouw waarom men Voorburg uit een architectonisch oogpunt kan benijden. De oudste gegevens aangaande de „Swaen” vinden wij A° 1512 in ’t Memorieboek „Op te westhoeck van de kercklaen woent Anthonis Aertsz. Fye Hubrecht heeft den heyligheest II Kar. gulden V st., de pastoir VIII sc. ende de coster V sc. ende heeft belegen an de oistzide de kercklaen, an de westzyde Oidsier Dirxzn”. In ’t kohier van de huizen v. 1597 staat: „Claes Jansz. bruyct een huys met een berch ende schuyer hem toe- behoirende, hem generende mit weinich bouwerie, ge- taxeert op IIII Car. guldens.” Het kohier der verponding noemt in 1602: „Cornelis Cornelisz. in de Swaen”; zijn zwager Gerrit Claesz. Grijp verkocht hem in 1617 de helft van een kelderkamer met het erf hetwelk hij bij zijn huis aantrok. In 1621 deed hij nog een aankoop naast zijn vorig perceel, „Cornelis Cornelisz. in de Swaen, dezelfde voor zijn nieuwe huys.” Blijkens ’t register van het straatgeld van 1623 betaalde hij, 19 gl. 15 st. „in volder betalinge van de straet leggende voor zijne twee huyssen”. Aan Nicolaes Verloo verkocht hij in 1631 het

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 332