VOORBURGSCHE BUITENPLAATSEN. 314 Zie Haagsch Jaarboekje 1897, biz. 159V. partij tulpen en hyacinthen geveild, terwijl in 1778 de bibliotheek van den toenmaligen eigenaar Levinus Clarkson, onder den hamer kwam. Het tegenwoordige instituut Terbrugge voerde den naam „In de Werelt is veel gevaer”zinspeling op het drukke verkeer te water. Het fraaie gebouw is door Abraham Louis Nau in 1793 gesticht. Op de kleine laan stonden voorheen eenige kleinere huizen, welke door Nau die een leerlooierij had, successievelijk werden aan gekocht. Een dier huizen was eertijds de woning van den beruchten Hendrik Verhoeff, een der moordenaars van de Gebroeders de Witt. Al vroeger schijnt hij een lastig gebuur te zijn geweest, zooals uit een rekest blijkt dat als bijlage D vermeld is. Aan het einde der Heerestraat komen wij in het West- einde. Huygens „Hofwijck" is het eerste buiten. x) Uit de rekening van het Straatgeld van 1658 blijkt, dat in dat jaar in het Westeinde een nieuwe straat, ter vervanging van de oude, werd gelegd. Hiervoor werden gebruikt 31006 „dubbele France straatsteen, yder duysent tot achtyen gulden”, en „met schuytvracht, arbeyt in ’t laen en lossen” kwam deze leverantie op 585 gld., 4 st., 8 p. Item 42000 „yselsche straatclinckers tot vier gulden yder duysent”, met „oncosten, arbeytsloon voor ’t maecken van de straet aen de drie straetmaeckers”, lengte der straat 30 roeden, 8 voet, 9 duim, beliepen de kosten 168 gld. 15 st. Voor de uitvoering der verdere werken, o. a. het maken van een riool onder de straat, bezanden van den weg en dergelijke, kwam het totaal op 1278 gld. 17 st. 8 penn. Deze som werd, behalve uit bijdragen „uyt liberaliteyt” van burgemeesters en regeerders van Delft, als ambachts-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 339