326 VOORBURGSCHE BUITENPLAATSEN. uitdiepen der vaart, door het verleenen van een privilegie aan die van Delft, bepalende.- „dat die uytspraeck tusschen Delft ende die van Voorburg ende Tedingerbroeck, raeckende de diepte van de vaert van Delft totten Leysen- dam sal werden onderhouden ende in treyn gebragt.” Aan den Tol vindt men „Heeswijk”het vroegere „Doeslust”thans een fraai, modern heerenhuis. De tegen woordige bewoner, tevens eigenaar van den grond van Fonteynenburgh, is onlangs door aankoop eveneens eigenaar geworden van het bij tal van Hagenaars welbekende Plankje, de vroegere „Oranjeboom” of „Jonge Prins”, in 1654 eigendom van den Schiedamschen burgemeester Hugo van Bleyswyck, gehuwd met Maria Beys, tot voor korten tijd, vooral voor de bewoners der residentie, een gelief koosde uitspanning. Oudtijds maakte de grond waarop deel uit met het aan de overzijde „Zuyderburg” onder Stompwijk. Het bouwhuis met schuur, barg en 4 morgen 45 roeden land, werd door Maria den burgemeester der Wïele van T edingerbroeck 1 hont van Lybert, Wed. van van ’s-Gravenhage, Pieter Stalpert van de erfgenamen van Schrevel Claess en Maritge Jansdr. voor ruim f 6800. gekocht, terwijl nog een bouwhuis aan haar echtgenoot op 20 Febr. 1630 door Willem Jansz. de Bloys, met inbegrip van twee morgen land en 21/2 morgen in Tedingerbroek voor 5000 was opgedragen. Het oude huis werd af gebroken en een nieuwe hofstede verrees „de Overoude Tol” genaamd. In 1687 erfde zijn dochter Odilia de hof stede, waarna de woning, met boerenhuis, barg, schuur en omtrent 4 morgen 45 roeden land, op 25 Oct. 1703 aan Mr. Laurens Ravens, gehuwd met Catharina Stalpert v/d Wiele voor x/ö part ten deel viel. De andere4 5 parten werden hem opgedragen door zijne mede erf- nu „Doeslust” staat, van den Vliet gelegen

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 351