VOORBURGSCHE BUITENPLAATSEN. 329 stal, tuin, boomgaard en elstakker, groot 2 morgen voor f 4500 verkocht door Henderina de Roy aan Gerrit Jansz. v. d. Schout „blommesier”. In 1729 werd het aan de familie Schouten voor f 2500. opgedragen en werd toen omschreven als een huis met oranjehuis, welk laatste in 1751 geheel werd afgebroken. 6 febr. 1792 aangekocht door Mr. Leonard van de Kasteele voor de som van f 2500.— stond het vermeld als een dubbele huizinge met 2 morgen warmoesland; de naam was toen tijdelijk „Reedenburg" De familie v,'d Kasteele had dit buiten in het Westeinde bewoond, waarna de tuin in 1801 overging aan Reinier Vernou voor f 2700.— Op den hoogenburg zijn de beide buitenplaatsen „Arentsburch” en „Hqekenburch” gelegen, op den grond, alwaar volgens overlevering in overoude tijden de „Oude Burch” moet hebben gestaan, die waarschijnlijk aan een Romeinsch koornhuis of marktplaats zijn oorsprong ont leende; volgens het gevoelen van sommigen, het Forum Hadriani der Romeinen. De naam wijst dus op de stichting door keizer Hadrianus. Hoewel deze opvatting bestreden wordt, spreken toch vele omstandigheden daarvoor. Geen Romeinsch Keizer verzuimde aan een der namens hem gestichte neder zettingen zijn naam te geven; ook op de oude reiskaart van Antoninus wordt zij als zoodanig aangeduid. De op gravingen, in 1626, 1628 en 1771 gedaan, welke onder leiding van Prof. Reuvens, in 1827 envolgende jaren, ook op de onderhoorigheden dier plaatsen werden voortgezet, brachten veel belangrijks aan het licht. Te dien einde had den Staat der Nederlanden zich in 1826 den eigendom van Arentsburch verzekerd, en het mocht na lang zoeken gelukken de reeds vroeger ontgraven fondamenten van een groot gebouw met overblijfselen van baden geheel bloot te leggen waarbij verschillende munten van Romein-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 354