DE REMONSTRANTEN TE ’s-GRAVENHAGE IN DE 17= EEUW. 2j 1) Brandt. Historie der Reformatie III. 171. 2) Brandt II. 941 943. IV, 580 592. 3) J. Tideman. De stichting der Remonstrantsche Broederschap. Amsterdam. 1872. I, blz. 89, 119, 301. hunne ramen. Jaren later zou daar de kerk der Remon- strantsch-Gereformeerden verrijzen. De dienst werd op dien Decembermorgen geleid door Gerard Reus, student, geboren te Alkmaar, die met De Breen en Westerbaen den dienst van secretaris bewezen had aan de te Dord recht gedaagde Remonstranten. 1) Reus werd gedagvaard, maar vluchtte buitenslands naar Bremen, Steinfurt, Dene marken en Zweden, zich toeleggende op de beoefening der geneeskunde. Over Amsterdam reizende om zich naar Caen in Normandie te begeven, werd hij door een vroegere medestudent herkend, verraden en gevangen genomen. Hij vertoefde in September 1621 eenigen tijd tijd op de Gevangenpoort, maar werd ten slotte alleen met verbanning gestraft, omdat het niet bewezen was, dat hij na afkondiging van het plakkaat had gepredikt. 2) De gemeente bestond toen reeds uit vele notabelen, want zij kon in 1621 f 400 per kwartaal opbrengen voor de algemeene belangen der Remonstrantsche Broe derschap. Reeds in de dagen der Waalwijksche verga dering had Jan Willems uit den Haag verklaard, dat den Haag ondanks eigene zware lasten, wel iets kan bijdragen, en in 1621 werden voor de prediking in den Haag bestemd Willem Lomannus en Samuel Naeranüs.3) Uit de eerste jaren van het bestaan der gemeente zijn ons geene aanteekeningen vanwege den kerkeraad bewaard. Tot het jaar 1623 weten wij weinig of niets van de lotgevallen der gemeente. Maar het jaar 1623, dat van de samenzwering tegen Prins Maurits, was, ook voor die gemeente de aanvang van veel kwelling. Het is

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 35