VOORBURGSCHE BUITENPLAATSEN. 341 opvolgend eigenaar, liet den tuin fraai aanleggen. Hij woonde er met zijn vrouw Adriana van Huyssen vijf en dertig jaar, waarna bij hun overlijden de buitenplaats aan Magnus Harmanus Scherpingh voor ƒ4700 overging. Diens exécuteurs deden haar in 1795 voor den prijs van f 3600 over aan zijn zuster Lambertina Scherpingh, weduwe Jan Gijsbert Drabbe, burgemeester van Bergen op Zoom. In 1817 vinden wij Mr. Card Fredrik Brand, raad en rekenmeester der domeinen te Voorburg eigenaar van een huis, stal, koetshuis en koepeltje en eindelijk in 1832 de koopman Daniël Hatz. De uitgestrekte tuin is thans voor andere doeleinden bestemd, terwijl een deel der benedenverdieping van het huis tot werkplaats wordt gebezigd. Ook „Hoevenburg' is op heden niets meer dan een gewoon burgerhuis van bescheiden afmeting, terwijl „Noyt volmaeckt" tot winkel met bovenhuizen is verbouwd. Ook dit huis werd eenmaal buitenplaats genoemd. Johannes Kleynen- bergh, gehuwd met Maria Heylebeeck te Delft wonende, verkocht het in 1778 voor 2350.aan Gerard Scheurleer, Commies ten Comptoire generaal van Holland in den Haag. 14 Januari 1785 werd „Noyt Volmaeckt" eigendom van Vincent Ferdinand Bogaard, Raadpensionaris van het collegie ’s lands van den Vrije te Sluis. De koopprijs was 3800.— Door orangisten in 1788 geplunderd, werd deze fraaie woning door het prinsgezind gepeupel op de ergerlijkste wijze verder vernield. De eigenaar was echter intijds uitgeweken. Elsenburch”eveneens aan de Schuitkade gelegen werd in 1632 nieuw gebouwd en tot herberg ingericht, waarvan in 1658 eigenaar werd Pieter Breroe; in 1662 kwam zij door erfenis aan Willem Dirx van der Speek, in 1681 aan Maerten Dirx van Noort, waarna in 1708 Paulus Marcellus van Raey de zaak dreef.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 366