VOORBURGSCHE BUITENPLAATSEN. 354 van den lijweg tot de scheiding watering. De koopsom bedroeg 8800. Achtereenvolgens vinden wij de boerenplaatsen „Zuider- loo"of „de Eenhoorn”naast de Loolaan groot 22 morgen 2 hond, welke 29 Maart 1697 voor ƒ8400.— door Laurentia van Nes aan de familie Zuyderlo werd ver kocht, alsmede Westerloo en Oosterloo, welke vroeger deel van de „Groote Loo” uitmaakten. De Ned. Stad- en Dorpsbeschrijver maakt o. a. melding van het in 1777 af branden van zekere „buitenplaats”. Bij onderzoek bleek dat aan de Broeksloot was gelegen een bouwhuis, met 28 morgen 1 hond en 50 roeden teelland met aan hetzelve nog een „apartement” eigendom van graaf d’Aumale. Op 8 Mei 1776 nu was door Jacob graaf d’Aumale voor bijna 10000 gld. 3 4 parten gekocht in de hofstede Oosterloo” en het is waarschijnlijk dat op gemelde bouwmanswoning de mededeeling van den boven aangehaalden schrijver berust; blijkens de daarbij gestelde aanteekening„het bouwmanshuis, dewelke in 1777 ten deele is afgebrand en voorts ten eenemale afgebroken zijnde.” In het bezit der familie d’Aumale was ook nog de woning genaamd „de Horst” welke 22 Juni 1669 door de erfgenamen van den Delftschen burge meester Dirck van der Dussen aan de minderjarige kinderen van wijlen Nicolaas d’Aumale, heer van Houcourt en van Vrouwe Anna van Cuyck van Mierop voor ruim 30000 werd getransporteerd. Nog treffen wij in 1621 aan de woning van Joncker Johan van Egmondt van der Nijenburch, bestaande in een heerenhuis, genaamd „Nienburch” of „Nyenburch”boeren huis, stalling, bergen en schuren, „gelijk mede de vogel- koy”, gelegen aan de noordzijde van den heerenweg strekkende tot de Broeksloot toe. Hij verkreeg de hofstede op 5 April 1631 in eigendom van Neeltgen Huybrechts.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 380