357 VOORBURGSCHE BUITENPLAATSEN. huis, schuur, barg f 5000 een huis, schuur, barg en geboomte met 18 hond 543 roeden land werd opgedragen. Hierna kwam de woning Maurits, wiens weduwe Agneta hofstede en besyden staende, mitsgaders tuyn aengelegen” voor f 8500 verkocht aan Cupyff de la Berandiere, doctor theologie ende bedienaer des Godtlycken Woorts van de Fransche brigade te velde, gehuwd met Levina van Borselen, die haar4jaar later overdroeg aan Cornelis Hagha en Vrouwe Alithea Brassers voor f 12000, waarna Jacob Ryckaert op 14 Jan. 1656 voor f 11000 den eigendom verkreeg. De waarde van de Loo werd in 1621 voor de verponding geschat op 6000 ponden. In 1664 werd het goed aanmerkelijk verfraaid, het huis geheel vernieuwd, en de grond opnieuw aangelegd met sierlijken tuin en boom gaard. De familie van Nes of van der Nes kreeg de bezitting daarop door erfenis in handen, te weten de gebroeders Hendrik, Willem en Theodorus. De curators van dezen laatste verkochten 6 Juni 1671 bij diens over lijden aan Jhr. Henry Hagha, drossaert van Leerdam en ordinaris edelman van de princes-douairière van Oranje, „de Loo” met al sijn heerlijckheden daeraen dependeerende bestaende in eenige parthijen chynsen, importeerende omtrent 24 pont jaerlijks. Voorts een groote nieuwe huisinge, oranjeplaetsen, stallingen, koetshuizen en tuinen, boomgaarden, waranden, beheinde wildbaan, lanen, singels alsmede 17 morgen 60 roeden land” voor ƒ23200. Een uitgestrektheid van 5 morgen land werd voor 4400 aan Johannes Rampius van Swieten en aan Henrick van der Eem, een woning met vijfdalff hond land voor den prijs aan Adriaen v/d Myll, secretaris van Prins van Couckelbergh, de „als een huisinge liggende rontom int water noch een gebou van gallerie en de schuyr daer over malcanderen aen de Oost- en Westzijde en boomgaert, daer zuytwaerts f 8500 verkocht aan Francois de

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 383