372 VOORBURGSCHE BUITENPLAATSEN. 1) Zie Eigenhaard 1893, nn. 28, p. 441. 2) Nu de Broeksloot. „De Binchorst.” Riddermatige hofstede aan de N.W. zijde van de Trekvaart. 16 Mei 1308. Allen den geenen, die desen brief zien sullen of hoeren lesen; ick Symon van Benthem riddere, salut ende kennesse der waerheyt: Ick make u kont dat ick upgedraegen hebbe enen hoogen eedelen man, mijnen lieven ende gerechten heere, heren Willem, grave van Henegouwen, van Hollant, Zeelant ende heere van Vrieslant mijn eijgelick goet dat hier naegescreven staet, als mijn huijs ter Binchorst metten lande datter omtrent leyt des dertich mergen es off vive ende dertich ende welck lant leyt binnen den palen die hier nae staen, dats tusschen den Vroenensloet-) op deen ende an doude lant, up dandere ende eynden veen up deene zijde ende de Vroenemade up dandere sijde, welck huys ende lant voorss. mij mijn lieve heere vorseyt verliet heeft ende ick van hem ontfangen hebbe te houden in zulcke leene alse hier nae volcht, dats dat dat voorss. huys ende lant niet weder an hem versterven en sail noch en mach noch an zijne naecommelingen binnen after suster kint. In oirconde hier off hebb ic mijnen lieven heere den grave voornoemt dese lettere gegeven, bezegelt met mijne zegele utehangende. Gedaen tot Alebertsberghe des Donres- daghes na Sente Servaesdach in t jaer ons heeren MCCC ende achte. Gecollationeert jegens den originalen brief berustende in der tresorie van Hollant ende accordeert bij mij. (get.) C. Barthouts. Reg. E. L. 2. fol. 6vs. 12 Mei 1355. Joncfrou Jan van der Binchorst, „die woninghe ter Binchorst mid horen toebehoren ende alsulc goet als hoir vader van minen heere hilt.” Reg. E. L. 43 fol. 11. 15 Mei 1389. Johan van Leijenberch, aan hertog Albrecht van Beyeren, die het wederom opdraagt aan Johan van Arckel. Heer tot Hagesteijn. „dat goet ter Binchorst in allen denselven schiin ende rechte

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 398