DE REMONSTRANTEN TE ’s-GRAVENHAGE IN DE 17' EEUW. 29 t) Rogge: Brieven IV. 4. blz. 321. 2) Rott. Hs. n°. 1625 en 1626. J. Tideman. Stichting II. 183 en 184. 3) Rott. Hs. 165. J. Tideman Stichting II, 106 vlg. Remonstranten, die helaas reeds 15 Jan. 1627 overleed. Van dezen vernam hij, dat Frederik Hendrik Wtenbogaert's thuiskomst goedkeurde, maar een persoonlijk onderhoud nog niet raadzaam achtte. De gemoederen waren nog zoo gespannen, dat de fiscaal Duick Gecommitteerde Raden trachtte over te halen eene algemeene huiszoeking te dóen met gesloten poorten en opgehaalde bruggen, om Wtenbogaert te vatten. Dit gebeurde wel niet maar, de gewezen balling hield zich schuil, waarschijnlijk te Delft. Ook de voorslag van Duick om de rechtsgeleerde raad gevers van Wtenbogaert te vatten, ging niet door Ook de woelingen in andere plaatsen vonden haar weerslag in den Haag. Zoo werd de Schoonhovensche lakenkooper Cornells Janszoon Pelt in Juni 1627 naar ’s Hage gebracht, terwijl de Schoonhovensche officier ook derwaarts werd ontboden, niet alleen om de boete te betalen, maar ook om verhoord te worden over de ernstige onlusten in die gemeente 2). Eene verstooring van eene Remonstrantsche vergade ring onder de leiding van Praevostiüs, den lateren Am- sterdamschen predikant, wordt op twee wijzen verhaald. Het eene bericht 3) luidt: Op 2 April 1627, Goede Vrijdag, begaf zich de provoostgeweldige op aanstoken van R.fosaeus?) naar de woning van Abraham de Kinder. Vooraf nam hij een paar borrels, zoodat hij stil in de vergadering insluipende, en den predikant opvorderende om mee te gaan, terstond als beschonken werd erkend. De predikant noodigde hem uit om zich neder te zetten tot aanhooreh der preek. Toen na de predikatie Prea-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 39