38+ VOORBURGSCHE BUITENPLAATSEN. April 1404. 12 libro IX. fol. 19. Cap. N. H. Alsvoren. 13 Jan. 1420. 29 September 1429. Reynierss., zijnen vader. Alsvoren door Willem de Vijfde. libro III. fol. 6. Cap. N. H. Poes Dircxz., bij dode van Dire libro IX. fol. 107V. Cap. N. H. een belegen hebben, aen die westside Jan van de Werve mit lande ende erve dat hi van ons te lien houdt, aen die oistzide Dire Pieterz. erfnaem, aen die noortzide wij mit onsen veen ende aen die zuijtside die banvliet. Ende dat andere stuc lants belegen hebben Dire Pieterzoens erfnaem, aen die westside ende aen die oistzide Jan van de Werve mit lande ende erve dat hi van ons te lien houdt.Soe hebben wij die voirss. lande mitter husinge ende anderen sinen toebehoren vercoft Dire Reynierszoen ende hebben him die verliet ende verlien mit desen brieven, te houden van ons ende van onse nacome- lingen hi ende siin nacomelinge tot enen onversterfliken erflien ende te verheergewade alse versterven mit enen heect of vijf scillinge Hollants dair voir. Ende hier of heeft ons Dire Reiniersz. voirn. alsoe vele gedain in ons selfshant, dats ons wailgenuecht ende scelden him dair of quijt. Hier waren over als onse mannen Herman Willemszoon enz. Op te XXste dach in October Anno XIIIIc. Liber v. Aelbrecht, p. 398VS. 1 Juni 1443. Poes Dircxz. aan Gerijt Potter van der Loo: een hofstede met thien mergen lants, an die oistzijde Dire van Voorburch, an die westzijde Geryt Palinc, an dat noorteijnde die scheijdinge ende an die zuytzijde die bannevliet. libro Alpha fol. 13V. Cap. N. H. 30 Mei 1459. Gerijt Potter, bij dode van Gerijt Potter van der Loo, zijn vader. libro Principium. fol. 76. Cap. N. H. 14 Juli 1485. Gerijt Potter van der Loo, bij dode van Gerijt Potter, zijn vader. libro Maximilianus et Philippus. fol. 22. Cap. N. H. 10 Sept. 1490. Gerijt Potter Gerijtszoon aan Vrederick van Onckelen (Onckel) „zijnre moeders man”. libro Maximilianus et Philippus. fol. 57. Cap. N. H.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 410