DE REMONSTRANTEN TE ’s-GRAVENHAGE IN DE I 7= EEUW. 3 I over dat de boeken dra- hunne bijeen- t) Memoriën van het Hof. Rijksarchief te ’s-Gravenhage. Rott. Hs. no. 837 en 1023. RoggeBrieven III. 2, bldz. 222, 227,230. 2) Kohier van den ioofin penning over 1627 folio 63. Gemeente archief van ’s-Gravenhage. Rott. Hs. 166. Rogge: Brieven II. 2, bldz. 216. Memoriën van het Hof. Rijks-archief’s-Gravenhage. verbaasd er zoo vele notabele personen op te vinden. Dit jaar, toen Frederik Hendrik voor den Bosch lag, en dus niet in den Haag was, werden de Haagsche Remonstranten zeer gekweld. Rosaeus ging met twee ouderlingen naar de Statenvergadering met zijne klachten, maar toen had deze de beslechting der geschillen over gelaten aan de plaatselijke overheid. Schout en schepenen van den Haag weerden zich dan ook. Het Hof van Holland bericht ons een tal van dagvaardingen, met de namen der opgeschrevenen, terwijl Hof en Hoogen Raad kibbelden over de vraag, aan wie de boete toe kwam. De Delftsche synode klaagde er Remonstranten openlijk hunne stoelen en gende op het gelui der publieke kerk naar 1 komsten gingen. Op 10 October 1628 was het rumoerig op den Kneu terdijk aan de zijde van de Hooge Nieuwstraat. Daar 2) woonden de dochters van wijlen Hoogerbeets, nu toe vallig afwezig. In dat huis waren 40 personen bijeen. De officier, vergezeld van eenige dienders, die buiten bleven, meldde zich aan de voordeur aan, en wilde de aanwezigen opschrijven. Daartegen verzetten zich velen met slaan en stooten, verklarende, dat zij evenmin iets gaven om de plakkaten der Staten, als hunne voorouders om die van Alva, en dat zij hunne conscientiën wilden tevreden stellen door godsdienstoefeningen te houden. De justitie moest onverrichterzake aftrekken. Voor het huis had zich intusschen eene menigte verzameld, waaruit

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 41