32 DE REMONSTRANTEN TE ’S-GRAVENHAGE IN DE EEUW. eenige jongens met zooveel geweld de glazen inwierpen, dat de luiken opensprongen. Daarop ging er eene com missie uit het Hof heen, die, binnengelaten, in het voor huis een grooten koffer wilde onderzoeken, meenende dat de predikant er in zat. De dienstmaagd beweerde, dat er geen predikant geweest was. Wel werden eenige belhamels gevat, maar het verhoor gaf geen licht. Toen heeft de stedelijke overheid eene proclamatie uitgegeven in druk, i) Ook Wtenbogaert zocht men steeds. De Provoost- Geweldige moest naar Noordwijk om hem te zoeken, en het heette dat de predikant als boer verkleed op een wagen ontkomen was. In die dagen was Wtenbogaert veel te Rotterdam en te Utrecht, en nu werd ook de Rotterdamsche overheid aangeschreven om hem te vatten. Hij zelf oordeelde, dat, als hij zich te Haarlem durfde vertoonen, hij het leven er bij laten zou. Met dat al vergaderden de Haagsche Remonstranten met het kerst feest van 1628 op drie plaatsen tegelijk. Episcopius predikte en Wtenbogaert ging ten avondmaal. 2) In 1629 kwam er voor den zoo steeds opgejaagden man eenige rust. Hij kreeg voor een deel reductie van zijn geconfisceerd huis tot een bedrag van 2000 Carolus- guldens tegen een jaarrente van 125, met verlof lang zamerhand de hoofdsom af te lossen. Gecommitteerde Raden hadden 23 November 1629 consent gegeven op een daartoe gedaan verzoek door Wtenbogaerts vrouw, aan schepenen van ’s-Gravenhage. Rosaeus, die het Amsterdamsche Universiteits-bibliotheek op 1628110,2242. Eigendom der Remonstrantsch-Gereformeerde Gemeente. 2) Rott. Hs. no. 365: Brieven II, 2. bldz. 261. 3) Register der Contribution van Huizen en Landen 1629—1634. Rechterlijk Archief van ’s-Gravenhage reg. A—IV—195. folio 2Óv. op het Rijks-Archief te Js-Gravenhage.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 42