November 1607 met handoplegging be- 36 DE REMONSTRANTEN TE ’S-GRAVENHAGE IN DE I 7° EEUW. 1) Rogge: Brieven III. 5. bldz. 331. 2) Rott. Hs. n°. 1. 3) Notulenboek der Ned. Herv. Gemeente te Deventer, vol gens welwillende mededeeling van Dr. J. C. van Slee. predikant bij de Haagsche Remonstranten was Sweer Theissen. J) Zijn levensloop wijst vermoedelijk Deventer als zijn geboorteplaats aan. Leerling van Vorstius,2) trad hij reeds als student 7 April 1606 in de Bergkerk op, en kreeg hij van den kerkeraad de verzekering, dat dit college en de stedelijke raad zeer genegen waren om hem na het einde zijner studiën eene predikantsplaats te Deventer toe te zeggen. Matthisius wenschte zijne studie nog ri jaar voort te zetten, en verbond zich geen beroep aan te nemen, te Deventer terug te keeren, en daar af te wachten, wat de Heer hem zou toeschikken. Den 26 October 1607 werd Matthisius werkelijk beroepen. De Raad keurde dit 2 November goed en na examen voor de Classis, twee afkondigingen en voorstellingen, werd hij 22 vestigd. 3) Den 12 Februari 1616 werd hij te Zwolle beroepen, maar de kerkeraad wilde hem niet laten gaan, ook toen hij 4 Maart zijn verzoek herhaalde. Hij gevoelde zich te Deventer misplaatst. Men wist dat Matthisius, al had hij de Remonstrantie niet onderteekend, toch Arminius ge voelen was toegedaan, wel roerde hij de geschilpunten niet openlijk aan, gehoorzaam aan de Resolutie dienaan gaande door de Ridderschap en Steden van Overijssel genomen, maar nu de Franeker hoogleeraar Acronius de Calvinistische leerstellingen te Deventer en te Kampen zoo sterk kwam aanbevelen, toen er allerlei praatjes werden uitgestrooid, alsof Matthisius de brieven van Paulus verwierp en leerde dat de mensch zijn eigen

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 46