BIJLAGE B. gecolt is Op ten vyf en twintichsten dach van Januario anno vyfthien hondert ses en tsestich, su en heeft Baernt Jacopsz. een oficoep gedaen van seeckre IIII kg. VI st. IIII ponden hollants jair- licxse onlosbaire renten, welcken den goidshuyse van Voirburch hadde staen op zyn huys ende erf, dair hy Baernt voirn' nu ter tyt selver in woint ende opt huys dair oist an met zyn erfve, te weten op zyn eygen huys ende erfve mit zyn earner it kg. VI st. IIII d., ende op 't huys dair oist an nkg.’twelck jj van Willem Genitsz. ende dat tegen den goidshuys- meesters nu ter tyt van onsen goidshuyse van Voirburch voirs., genoemt Pieter Pietersz. Boon ende Cornelis Pietersz. met heer Jan Cornelisz. Vreem als pastoir ende superintendent, overman derselfifver kerek, Pieter Evertsz. scoudt in den ambachte ende dorpe Voirburch voirs., alsmede last hebbende de voir” kerek in allen hair saecken voir te staen. Soe sal men verstain dat den ofleoep der renten voirsseijt ofgecoft syn om die somma van drie ende tnegentich kgwelcke penningen der voirnoemden goidshuysmeesters nootlick hebben moeten lichten ende besigen omdat den goidshuys ende fabriec der kereken veel ten achteren is deur diversche reparatiën, die meest allen nootlick hebben moeten wesen; sommige, hoewel niet nootlick, nochtans heerlic ende cierlick tot eer van God ende de menschen. In den eersten deurt verlies van de silveren vaten der kereken, als: ciborie, silveren bossen, lepele, olivaten, gestolen int jair ses ende seven en vijftichen, welcken naedermael datse gestolen zijn geweest, synder weder anderen in de plaetse gemaict van dien, die welcken anderdalfhondert pondt (h) gecost hebben. Voirts noch deurt gebreck van een glas, datter eyschte in ’t seoenste der kereken in ’tnoortcruyswerck, twelcke van t lanek een seggen geweest was dat den proprietarius pastoir geven sou ofte deur hem gegeven soude werden, ende soe dair niet of en werde, hebben die kerekmeesters, als Bonefaes Aertsz cumsocys,dat selfve glas van der kereken weghen duen maicken, als tegen- woirdich blyckt ende dairin gesien wert het sterfven ende hemelvairten van Maria, die aldergloriooste Maget ende Moeder onsers Behoeders ende Verlossers Christi Jesu gebenedyt twelcke over de elf pondt Vlaems gecost heeft. Oic mede deur’t beschytentverhemelt boven in de kerek met die gouden ofte

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 472