DE REMONSTRANTEN TE ’s-GRAVENHAGE IN DE 17s EEUW. 43 was Wtenbogaert’s van koude te Loevestein aan 1). Al was de commandant Marcus de Bije hem niet ongenegen, toch moest hij in een tochtige slechte kamer den nacht doorbrengen, maar mocht hij over dag die van Petrus Cupus deelen. Geiste- ranus was verloofd met Suzanna van Oostdijk, de schoone dochter van den zeer bemiddelden Brielschen burgemeester. Hij had zijn verloofde haar woord teruggegeven, toen hij gevangen genomen was. Zij echter bleef hem getrouw, en toen zij in 1627 niet meer gebonden was door de verpleging harer kranke moeder, en de gevangenen op Loevestein meerdere vrijheid kregen, verklaarde zij zich bereid als vrouw zijne gevangenis met hem te deelen. Door bemiddeling van familieleden werd het huwelijk te Brielle en te Loevestein wettig afgekondigd. De bruid werd door Vezekia Geisteranus en door de dochter van Cupus uit den Briel afgehaald, en 22 Dec. 1627 werd door den ouden Jodocus Geisteranus het huwelijk op Loevestein ingezegend. Daar werd 14 April 1631 ge boren Justus Geisteranus, die als predikant van Zwammen dam, Amersfoort en Alkmaar zich vaak noemde: „Geiste ranus van Loevestein". Met dit kind, nog geen 3 maanden oud, ontkwam Geisteranus 19 Juli 1631 uit Loevestein, op de bekende wijze 2). Met 1 Jac. Scheltema: Mengelwerk III. 31 st bladz. 198 volg, heeft het eerst naar Geisteranus eigen handschrift, dat behoorde aan den Amsterdamschen predikant van Schoone, een zijner nazaten, dit verhaal medegedeeld. Men zie ook: H. C. Rogge’s bezoeken op Loevestein 1859, blz. 73 77. 2) Rott. Hss. n’. 1152 1159 zijn een viertal brieven door Geisteranus uit Loevestein geschreven. Maart 1632 trad Geisteranus als predikant te ’s Hage op naast Matthisius. Ook hier invloed zeer sterk in het spel. Bij de verkiezing

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1903 | | pagina 56